Elbi dhe thekra

Gruri integral rrit imunitetin, përshpejton rritjen dhe zhvillimin e organizmit, është efikas kundër lodhjes dhe rregullon tretjen, shëron alergjinë si dhe është i dobishëm te sëmundjet e zemrës.

Gruri përmban proteina deri në 70 për qind, kurse sasia e yndyrave dhe karbohidrateve është simbolike, si dhe tretet lehtë dhe asimilohet shpejt, prandaj iu preferohet sportistëve dhe fëmijëve.

Thekra është një drithë, i cili me shekuj ka garuar me grurin në prodhimin e bukës edhe pse sot gruri është dominues.

Thekra përmban 74 për qind karbohidrate, 9.3 për qind proteina dhe 1.8 për qind yndyrë. Përmban edhe vitaminë B. Buka e thekrës preferohet të përdoret kundër diabetit, anemisë, te vështirësitë në klimaks, te kapsllëku, si dhe për përmirësimin e sistemit nervor.

Elbi, si një prej drithërave kryesore, pa të drejtë konsiderohet si ushqim i të varfërve. Sipas vlerave biologjike, elbi është më i shëndetshëm se gruri, sepse ka veti të mëdha shëruese. Është njëri ndër drithërat më të vjetra, ndërkaq përmban 35 për qind të thartirave të pangopura yndyrore, të cilat ulin kolesterolin në gjak.

Elbi përmban gjithashtu 73,4 për qind karbohidrate, 11 për qind proteina dhe 1,8 për qind yndyrë, por është i pasur edhe me minerale dhe vitamina. Elbi forcon organizmin, është efikas kundër plakjes, kundër sëmundjeve të enëve të gjakut, reumës, dhembjes së lukthit dhe fytit. /FermaIme/ 

ProCredit Bank

Të fundit

 • Birra na mbron nga ftohja

  Një përbërës i birrës mund të mbrojë nga ftohja, madje edhe nga sëmundjet serioze të fëmijëve, kanë konstatuar ekspert...

 • Misri si ilaç

  Misri përmban shumë pak yndyrë, ndërsa është i pasur me niseshte, albumina dhe sheqer. Përmban vitamina B dhe C, thartirë ...

 • Koret e bukës e mbrojnë shëndetin

  Kush ha shpesh koret e freskëta dhe me aromë të bukës, bënë diçka të mirë për shëndetin e tyre, pohon profesori ...

 • Gjenetika e grurit

  Gruri për herë të parë u prodhua në Mesopotami (Iranin e sotëm),në afërsi të lumenjëve Tigrit dhe Eufrat. Gjatë kohë...

Ju rekomandojmë

Etiketimi i prodhimeve GMO detyrohet me ligj

Një ligj i miratuar nga Senati i Vermontit do ta bënte këtë shtet të parin vend që detyron etiketimin e ushqimeve të ...

PEDv, virusi që po i vret derrat në SHBA

Departamenti amerikan i Bujqësisë, USDA, ka vënë masa të reja për luftimin e përhapjes së sëmundjes së derrave në vend...

Mbështetësit

Partnerët