Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Mbjellja e zymbylave në kopsht

Zymbyli, kjo lule e temperaturave të ftohta është mjaft e bukur dhe e preferuar. Edhe pse moti është i ftohtë dhe mund të ketë borë është koha perfekte për t’i dhënë zymbylave të ftohtin e nevojshëm.

Shumë kopshtarë udhëhiqen nga ideja që për sa kohë toka është e punueshme mund të mbjellim të gjitha bimët ose lulet. Në fakt zymbylat kanë nevojë për disa muaj me mot të ftohtë.
Nëse toka është ende e punueshme mbillni zymbylat sa më thellë të jetë e mundur, më pas mbuloni dheun me myshk. Për aq kohë sa kujdeseni që të mos ketë ngricë, ka shumë shanse që lulja të lëshojë rrënjë.
Nëse toka ka ngrirë, mbjellja e zymbylave bëhet në vazo të mëdha. Vendosini ato në mes të vazos që lulja të jetë e rrethuar nga dheu. Mjafton që zymbylat të lëshojnë rrënjë, më pas nuk është problem për të ftohtin e dimrit. Ujisni lulen kur toka të thahet, mos e lini atë me lagështi. Gjatë pranverës, nxirrni vazot përjashta. Nëse filizat kanë çelur zhvendoseni lulen, nga vazoja në kopsht.
Nëse ju dëshironi të mbillni zymbylat në një kohë të ngrohtë, përpara se ta bëni këtë duhet t’i vendosni në frigorifer për rreth 6-8 javë. Në këto raste gjithsesi është të prisni muajin Dhjetor ose Janar. Nëse mbjellja e luleve bëhet në mot të ngrohtë ato nuk do të çelin në pranverë. /FermaIme/ .

ProCredit Bank

Të fundit

 • Anemone coronaria 'De Caen'

  Është një lule në grupin e Anemoniave, janë lule që rriten shumë thjeshtë dhe zbukurojnë kopshtet dhe ballkonet në ...

 • Bimët në ambiente të mbyllura

  Në rast se nuk keni kopsht dhe dëshironi që në hapsirën ku jetoni të keni një oazë të shëndosh dhe të qetë, ambientin ...

 • Trëndafili i dashurisë

  Cécile Brunner nuk është emër personi por i një trëndafili i cili është aq i bukur i ëmbël dhe romantik saqë e kanë ...

 • Petunia

  Përfshihen rreth 40 lloje të kësaj bime me origjinë nga Amerika e Jugut. Emri i kësaj lule rrjedh nga portugalishtja “Petum...

Ju rekomandojmë

Shega ngadalëson plakjen

Doza ditore e shegës ngadalëson procesin e plakjes së ADN-së, zbulon studimi i kompanisë Pomegreat PurePlus, i kryer në 60 ...

Lëngu nga panxhari ngre energjinë, lufton stresin dhe ul shtypjen e gjakut

Nëse keni telashe me tretjen, rregullisht konsumoni lëngun e panxharit. Studimet kanë treguar që lëngu nga panxhari pastron ...

Mbështetësit

Partnerët