Agro Kartela

Përgatitja e bukës së misrit

Shkruan:
Iniciativa për Zhvillimin e Bujqësisë së Kosovës

Si të përgatitet buka e misrit që është njëra nga gatimet më të vjetra në kuzhinën kosovare.

Përbërësit: 1 kg miell misri, 700 ml ujë

Në dërrasën e gatimit e hedhim miellin e misrit dhe ne mesin e tij fillojmë ta zbrazim ujin e vluar duke e përzier vazhdimisht me luge druri gjersa mielli e thithe gjithë ujin. Kur kjo mase fillon te ftohet pak atëherë fillojmë me mbledh brumin ne forme topthi, te cilin e ngjeshim disa here vertikalisht dhe horizontalisht dhe ne fund e shtypim duke ia dhënë formën e rrumbullaket.

Bukën e ngjeshur dhe te formuar e vendosim me kujdes ne tepsi te lyer me vaj, pastaj e lyejmë sipër me ujë te vluar dhe e pjekim ne temperaturë te lart 250°C, 40 minuta kohëzgjatja e pjekjes .
 

Ky shkrim nuk pasqyron politikat apo qëndrimet e Portalit Ferma Ime. Përgjegjësin e bart autori i këtij shkrimi
IADK

Nga i njëjti ekspert

Raca Simental (FLECKVIEH)

Raca e lopëve Simmental është njëra ndër racat më të vjetra dhe më të shpërndara nga të gjitha racat tjera në të gjitha kontinentet. Kopeja e parë e kësaj race daton...

Myku në produktet e konservuara

Myqet janë kërpudha mikroskopike që jetojnë në bimë ose në kafshë. Askush nuk e di sa lloje të kërpudhave ekzistojnë, por vlerësimet shkojnë nga dhjetëra mijëra deri...

Sëmundja parazitare e bletëve – Pesta amerikane

Pesta Amerikane është një sëmundje infektive shumë e rrezikshme, të cilën e shkakton bakteri Paenibacilus larvae subspecies larvae...

ProCredit Bank

Të fundit

 • Plehërimi dhe pasurimi i tokës

  Shkruan:
  Iniciativa për Zhvillimin e Bujqësisë së Kosovës

  Qëllimi i plehërimit është përmirësimi i pjellshmërisë së tokës dhe realizimi i rendimenteve të larta. Në prodhimtarin...

 • Kultivimi i karotës

  Shkruan:
  Nazmi Rapuca

  Origjina e karotës së egër është e gjithë Europa dhe Azia e vogël. Si rezultat i seleksiononit të vazhdueshëm, janë ...

 • Lyerja e trungut të pemëve me gëlqere

  Shkruan:
  Nazmi Rapuca

  Shumë njerëz mendojnë se lyerja e trungut të pemëve me gëlqere bëhet për zbukurimin e tyre, prandaj lyerjen e bëjnë në ...

 • Higjena e qumështit dhe makinës për mjelje

  Shkruan:
  Msc.Medin Zeqiri

  Ç’ka duhet bërë që të kemi qumësht më shumë dhe më cilësor? Të kemi kafshë të shëndosha me gji të shëndoshë, t...

Ju rekomandojmë

Ministri Krasniqi takoi shefen e zyrës greke në Prishtinë, Konstantina Athanassiadou

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi, ka pritur sot në takim shefen e zyrës greke në ...

Selino lufton leukeminë

Me konsumimin e ushqimit, si selino dhe majdanoz, të cilët posedojnë flavonoidin natyrorë apigeninë, sipas shkencëtarëve ...

Mbështetësit

Partnerët