Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Rëndësia e konsumit të farave

Farat mund të jenë të vogla, por ato janë të mbushura me vlera ushqyese. Ato përmbajnë sasi shumë të lartë të proteinave, fibrave, hekurit, vitaminave dhe omega 3 – acidit yndyror.

Në vazhdim do t’i paraqesim disa nga llojet e farave më të preferuara.

Farat e lulediellit apo të ashtuquajtura fara të zeza janë mjaft të pasura me proteina, omega dhe fibra. Këto fara rekomandohen të konsumohen tek personat që kanë problem me tretje dhe ata që kanë nevojë për vaj yndyror.

Farat e kungullit janë ndër farat më të preferuara për konsum sepse përmbajnë sasi të lartë të proteinave, kanë shijë shumë të shijshme si dhe ndihmojnë tretjen.

Farat e lirit të pasura me shumë vlera ushqyese. Janë burim i madh I fibrave të tretshme. Farat e lirit poashtu ndihmojnë në uljen e kolesterolit si dhe stabilizimin e sheqerit në gjak. Përmbajnë omega 3 prandaj janë të shëndetshme për trurin dhe sytë.

Farat e grurit janë të pasura me proteina, hekur dhe vitamina B si folate, plus përmbajnë sasi të lartë të fibrave të cilat parandalojnë kapsllëkun dhe e mbajnë oreksin nën kontroll. /FermaIme/ 

ProCredit Bank

Të fundit

 • Bizele kundër tensionit të lartë

  Disa studime amerikane kanë treguar se proteinat e bizeles mund të nxisin urinimin dhe me këtë të ndihmojnë në uljen e ...

 • Boronicat ulin nivelet e kolesterolit

  Konsumimi i boronicave mund të jetë një mënyrë natyrale për të ulur nivelin e kolesterolit në gjak...

 • Kumbulla forcon eshtrat

  Nëse ju pëlqejnë kumbullat e thata duhet patjetër t'i konsumoni duke qenë se ato ju bëjnë mirë për eshtrat...

 • Fiku largon lodhjen

  Fiku është pa diskutim një prej pemëve më të vjetra në botë dhe ngrënia e tij ka një sërë dobish për shëndetin. Fiku...

Ju rekomandojmë

Bizele kundër tensionit të lartë

Disa studime amerikane kanë treguar se proteinat e bizeles mund të nxisin urinimin dhe me këtë të ndihmojnë në uljen e ...

Menyrat e dezinfektimit të tokës

Dezinfektimi i tokës realizohet në disa menyra dhe ato me të përhapura jan...

Mbështetësit

Partnerët