Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Rrepa e bardhë, bima që parandalon kancerin

Rrepa e bardhë është një lloj bime e lashtë, e cila mund të konsumohet si sallatë, por edhe mund të gatuhet. Sipas Mjekësisë Tradicionale Kineze, dimri është stina më e përshtatshme për konsumin e kësaj bime.

Ajo përmban shumë lëndë e minerale të rëndësishme për shëndetin. Një fjalë e urtë kineze thotë se “kur rrepa e bardhë del në treg, nuk do të ketë njerëz në farmaci”. Pra, numri i pacientëve do të ulet ndjeshëm pas konsumimit të kësaj bime. Në vijim po ju paraqesim 4 efekte shëndetësore të kësaj bime dhe disa mënyra si mund të gatuhet.

1. Ruan freskinë e lëkurës

Rrepa e bardhë përmban shumë vitamina si A, C etj. Vitamina C ndihmon në parandalimin e plakjes së lëkurës si dhe të njollave në lëkurë. Parandalojnë zhvillimin e qelizave kancerogjene dhe arteriosklerozën.

2. Shtimi i oreksit

Rrepa e bardhë përmban vaj mustarde, enzimën e niseshtes dhe fibra të papërpunuara, të cilat mund të shtojnë oreksin, të nxitin procesin e tretjes në stomak e zorrë dhe të pushojnë kollën. Sipas teorisë së MTK-së, rrepa e bardhë mund të përdoret për mjekimin e shumë sëmundjeve dhe quhet si bimë magjike.

3. Pastrimi i zorrëve dhe nxitja e metabolizimit

Përveç vitaminave, rrepa e bardhë përmban edhe shumë fibra dietike, veçanërisht fibra bimore, të cilat mund të nxitin punën e stomakut dhe të zorrëve, duke evituar kapsllëkun dhe nxitur metabolizimin. Sipas MTK-së, pastrimi i zorrëve rregullon lëkurën dhe zhduk puçrrat në fytyrë.

4. Parandalimi i kancerit

Rrepa e bardhë përmban substanca që luftojnë kancerin. Po ashtu, enzimat e ndryshme tek kjo bimë luajnë edhe rolin e parandalimit të kancerit. 

ProCredit Bank

Të fundit

 • Vetitë e specit pikant

  Te specat e kuq pikant, gjenden në sasi shumë të mëdha kapsaicina (përbërësi kryesor i aktivitet farmakologjik) flavonoide...

 • Fiku i terur

  Fruti i fikut të terur ka vlera të shumta ushqyese . në 2 fiq të terur mund të gjeni 42 kalori, 1.5 g fibra, ndërkaq ky frut...

 • Ja vlerat e çmuara të bizeles

  Padiskutim që bizelja i bën mirë shëndetit, teksa ato rregullojnë presionin, parandalojnë anemitë etj. Ato janë një burim...

 • Rozmarina përmirëson humorin

  Aroma e rozmarinës mund të ndikojë në përmirësimin e humorit, si dhe në performancën tonë intelektuale. Ky përfundim ë...

Ju rekomandojmë

Vetitë e specit pikant

Te specat e kuq pikant, gjenden në sasi shumë të mëdha kapsaicina (përbërësi kryesor i aktivitet farmakologjik) flavonoide...

Sot dita tradicionale e vjeljes së mollës

Shënohet sot dita tradicionale e vjeljes së mollës. Në fshatin Kovragë të Komunës së Istogut mbahet manifestimi ...

Mbështetësit

Partnerët