Fruta e perime kundër astmës

Konsumimi i madh i frutave dhe perimeve mbron kundër astmës, sipas një studimi të ri. Minjtë e ushqyer me një dietë të pasur me fibra, rezultuan të kishin mushkëritë pak të përflakura kur u ekspozuan ndaj merimangave të pluhurave të shtëpisë, që shkaktojnë gjendjen e astmës, pra më pak të riskuara për t’u prekur se minjtëe që u ishte dhënë sasi e vogël e ushqimit të shëndetshëm.

Hulumtuesit thanë se rezultatet e publikuara në “Nature Medicine” mund të aplikohen tek njerëzit dhe të theksojnë se si ajo që ne hamë mund të ndikojë në zhvillimin imun qelizor dhe sëmundjeve jashtë zorrëve gjithashtu.

Një studim i mëparshëm ka gjetur se astma dhe sindroma e irritimit të zorrëve (IBS), mund te jenë shkaktuar nga i njëjti reaksion inflamator. Njerëzit që vuajnë nga IBS kanë dy herë më shumë gjasa të kenë simptome astme.

IBS është një çrregullim ndihmon tretjen e ushqimit të përbashkët që prodhon një gamë të simptomeve, duke përfshirë ngërç dhe një ndryshim ose ndërprerje të zakonit të zorrëve, të tilla si kapsllëk ose diarre.

Të fundit

 • Molla, qepa e portokalli luftojnë mpiksjen e gjakut

  Shkencëtarët nga Harvardi besojnë se kimikati rutin, i cili gjendet në molla, qepë dhe portokaj mund të parandalojëmpiksjet...

 • Karota

  E freskët dhe e pastruar, e zier dhe grimcuar, e përgatitur ndaras ose si shtojcë e një ushqimi kryesor, karota zë një vend ...

 • Hithra dhe përfitimet nga përdorimi i saj

  Në mjekësinë popullore, ajo është cilësuar mbretëresha e bimëve, ndërsa në mjekësinë moderne, këshillohet si një nga...

 • Mjeku gjendet te domatet

  Të hash shumë domate në çfarëdo forme, është mirë për shëndetin tuaj. Domatja është e mbushur me shumë vlera ushqyese...

Ju rekomandojmë

“Verbimi” i bimëve

Ky fenomen shfaqet me intensitet të ndryshëm në kohë dhe kultivarë të ndryshëm. Çrregullimi manifestohen me ndërprerjen e...

Molla, qepa e portokalli luftojnë mpiksjen e gjakut

Shkencëtarët nga Harvardi besojnë se kimikati rutin, i cili gjendet në molla, qepë dhe portokaj mund të parandalojëmpiksjet...

Mbështetësit

Partnerët